CUPA MONDIALĂ ȘI CAMPIONATUL BALCANIC

În perioada 21-23 septembrie 2018 s-a desfășurat in Atena, Grecia – Cupa Mondială rezervată cadeților, segmentului de vârsta 12-15 ani și Campionatul Balcanic, pentru celelalte categorii de vârstă, unde au participat 1179 de sportivi din 31 de țări.

Clubul nostru a participat la acest important eveniment cu 12 sportivi: 7 sportivi au participat la Cupa Mondială și 5 sportivi au participat la Campionatul Balcanic, cucerind 16 medalii. Sportivii au participat la toate cele 3 secțiuni de concurs: duo demonstrativ – clasic și show, fighting și ne waza. Și datorită sportivilor noștri România a reușit să cucerească locul 3 pe națiuni în clasamentul general pe țări.

După o pregătire temeinica și o evoluție de excepție sportivii au câștigat 4 medalii de aur, 1 medalie de argint și 5 medalii de bronz la Cupa Mondială, iar la Campionatul Balcanic: 4 medalii de argint și 2 medalii de bronz.

Rezultate Cupa Mondială

Medalii de AUR:
Alexia Bănățeanu și Bianca Stan, duo demonstrativ show feminin
Alexia Bănățeanu și Curtov Ștefan, duo demonstrativ clasic mixt
Roberta Nisipeanu și Mustafa Ali, duo demonstrativ show mixt
Radu Gălbinașu și Adalin Visteanu Demarco, duo demonstrativ show masculin

Medalii de ARGINT
Alexia Bănățeanu și Bianca Stan, duo demonstrativ clasic feminin

Medalii de BRONZ
Alexia Bănățeanu și Ștefan Curtov, duo demonstrativ show mixt
Roberta Nisipeanu și Mustafa Ali, duo demonstrativ clasic mixt
Radu Gălbinașu și Adalin Visteanu Demarco, duo demonstrativ clasic masculin
Bianca Stan, fighting, -63 kg
Roberta Nisipeanu, ne waza, -36 kg

Rezultate Campionat Balcanic

Medalii de ARGINT
Clara Mărgărit și Ștefan Constantinescu, duo demonstrativ clasic mixt
Clara Mărgărit și Ștefan Constantinescu, duo demonstrativ show mixt
Ștefan Constantinescu și Gabriel Gheorghe, duo demonstrativ show masculin
David Banică, fighting, -77 kg

Medalii de BRONZ
Ștefan Constantinescu și Gabriel Gheorghe, duo demonstrativ clasic masculin
Clara Mărgărit, fighting, -57 kg

Pop Teodor, locul V ne waza, -60 kg si locul 7 fighting, -60 kg

Delegația a fost condusă de sempai Andrei Vacariu

Mulțumiri staffului tehnic: hanshi Doru Galan, sensei Ionuț Costin Dobre, sensei Doru Galan, sensei Genoveva Dobre, sempai Andrei Vacariu, sempai Diana Buzoianu și sempai Adrian Mihalcea și nu în ultimul rând părinților care au susținut financiar deplasarea la acest concurs!

FELICITĂRI TUTUROR!© 2018: Clubul de Arte Marţiale Budo Seishin, All Rights Reserved | Innovation Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress